سلام بر تو اى دختر رسول خدا سلام بر تو اى دختر پیغمبر خدا... سلام بر تو اى دختر حبیب خدا سلام بر تو اى دختر دوست خاص خدا... سلام بر تو اى دختر بنده خالص خدا سلام بر تو اى دختر امین خدا سلام بر تو اى دختر بهترین خلق خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین پیغمبران و رسولان و فرشتگان خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین خلق سلام بر تو اى سیده زنان عالم از اولین و آخرین... سلام بر تو اى زوجه ولى خدا (امیر المؤمنین) و بهترین تمام خلق بعد از رسول خدا... سلام بر تو اى مادر حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشت... سلام بر تو اى صدیقه طاهره که به راه دین شهید گردیدى... سلام بر تو اى آنکه خدا از تو خوشنود و تو از خدا خوشنودى... سلام بر تو اى صاحب فضیلت‏و پاکیزه صفات سلام بر تو اى انسیه حوراء... سلام بر تو اى ذات متقى پاک گوهر سلام بر تو اى آنکه به الهام خدا دانا بودى... سلام بر تو اى مظلوم (و داراى عصمت) که حق تو را غصب کردند... سلام بر تو اى ستم کشیده و مقهور دشمنان دین... سلام بر تو اى فاطمه دختر رسول خدا و رحمت و برکات حق بر تو باد.
بیت الزهراء عليها السلام
بسم الله الرحمن الرحیم

مرکز آموزش علوم قرآنی بیت الزهراء سلام الله علیها در سال ۱۳۷۷ با هدف نشر معارف قرآنی و آموزه های اهل البیت علیهم السلام, ویژه بانوان تاسیس شد و شرکت در کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت) رایگان می باشد.

آدرس: شهرک غرب (قدس), بلوار شهید دادمان, پلاک ۸۱
تلفن: ۸۸۰۷۷۶۹۳

برنامه کلاسها
کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت, کلاس تخصصی طرح بشارت و صرف عربی) رایگان می باشد.

کلیه کلاسها ویژه بانوان می باشد.

صبح ها ۰۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

شنبه: طرح بشارت (زبان آموزی و آشنایی با مفاهیم قرآن کریم به روش ساده).

یکشنبه: آموزش روخوانی, روان خوانی و تجوید قرآن کریم.

سه شنبه: صرف مقدماتی ــ کلاس تخصصی طرح بشارت

چهارشنبه: نهج البلاغه -  تفسیر قرآن کریم

بایگانی موضوعی
صدا (25)
عکس (140)
قرآن (202)
مترجم سایت
دیدگاه مهمانان سایت

اين فرد فدك را به اولاد حضرت زهرا (سلام الله علیها) بازگرداندعمر بن عبدالعزیز بن مروان بن حكم، هشتمین خلیفه اموی است، كه بر تخت خلافت مسلمانان تكیه زد و بر مردم حكمرانی كرد.

مادرش لیلی، مكنی به «ام عاصم» دختر عاصم بن عمر بن خطاب است. (۱) بنابراین، عمر بن عبدالعزیز با دو واسطه به عمر بن خطاب (دومین خلیفه مسلمانان) و با یك واسطه به مروان بن حكم (چهارمین خلیفه امویان) منتهی می‌گردد.
وی در سال ۶۱ و یا به روایتی ۶۳ قمری دیده به جهان گشود. (۲) با اینكه پدر و مادرش در شام و مصر زندگی می‌كردند، او برای تحصیل و زندگی خود، مدینه منوره را انتخاب كرد و در نزد فق‌ها و دانشمندان این شهر مقدس نبوی به تحصیل علم و ادب پرداخت.
در آن عصر، دشمنی با خاندان پیامبر (ص) و امیرمؤمنان (ع) مرسوم و معمول بود و خلفای اموی بر شدت آن می‌افزودند. ولی وی در مدینه منوره با مناقب و فضایل حضرت علی (ع) و فرزندان بزرگوار وی آشنا شد (۳) و هنگامی كه به مقام خلافت رسید، ناسزاگویی به مقام شامخ امیرمؤمنان (ع) را ممنوع كرد و باغستان فدك را به اولاد حضرت فاطمه زهرا (س) برگردانید. (۴)
وی در ایام كوتاه مدت خلافت خود، اقدامات اصلاحی زیادی به عمل آورد و برای ترمیم نابسامانی‌های ستم كاران اموی و تقلیل نارضایتی‌های مردمی، تلاش بلیغی به عمل آورد. (۵)
مورخان اهل سنت، وی را «عمر صغیر»، «عمر ثانی» و «اشج بنی امیه» می‌نامند و از وی به نیكی یاد می‌كنند. (۶) ابن عساكر درباره وی گفت: و كان عمر بن عبدالعزیز ثقه مأمونا، له فقه، و علم، و ورع، و روی حدیثا كثیرا، و كان امام عدل … (۷)
درباره علاقه وی نسبت به خاندان پیامبر (ص) نیز روایت شد كه در عرفه، مناجات می‌كرد و در فرازی از مناجات و نیایش‌هایش می‌گفت: اللهم زد محسن آل محمد (ص) احسانا، اللهم راجع بمسیئهم الی التوبه، اللهم حط من أوزارهم برحمتك. (۸)
سرانجام، پس از دو سال و پنج ماه حكومت، در ۳۹ سالگی بدرود حیات گفت. تاریخ درگذشت وی، بیست و چهارم رجب سال ۱۰۱ قمری و بنا به روایتی دیگر در جمادی سال ۱۰۲ قمری، در «دیر سمعان» از مناطق شام بود.
وی، پیش از وفات، به مدت بیست روز بیمار بود و پس از آن وفات كرد و در‌ همان دیر سمعان به خاك سپرده شد. (۹)
گفته‌اند: هنگامی كه بنی عباس بر امویان پیروز شده و پس از سركوبی آنان، مردگان بنی امیه را از گور بیرون آورده و آتش می‌زدند، متعرض قبر او نشدند.
۱- تاریخ مدینه دمشق (ابن عساكر)، ج۴۵، ص ۱۲۹؛ البدایه و النهایه (ابن كثیر)،
ج ۹-۱۰، ص ۱۹۲؛ الثقات (ابن حبان)، ج۲، ص ۳۱۸
۲- التعدیل و التجریح (سلیمان بن خلف باجی)، ج۳، ص ۱۰۶۰
۳- البدایه و النهایه، ج۹-۱۰، ص ۱۹۳
۴- وقایع الایام (شیخ عباس قمی)، ص ۳۲۱؛ تاریخ ابن خلدون، ج۲، ص ۱۲۴
۵- تاریخ ابن خلدون، ج۲، ص ۱۲۳؛ الثقات، ج۲، ص ۳۱۸
۶- وقایع الایام، ص ۳۲۱
۷- تاریخ مدینه دمشق، ج۴۵، ص ۱۲۹؛ البدایه و النهایه، ج ۱۰- ۹، ص ۱۹۲
۸- تاریخ مدینه دمشق، ج۴۵، ص ۱۴۰
۹- نك: تاریخ دمشق، ج۴۵، ص ۱۲۸ و ص ۱۳۱؛ الطبقات الكبری (محمد بن سعد)، ج۵، ص ۴۰۸؛ التعدیل و التجریح، ج۲، ص ۷۸۶

منبع سایت shia-news

مطالب مرتبط
دیدگاه


فقط یک بار بر روی دکمه ارسال کلیک کنید و منتظر بمانید.
دیدگاههای ارسالی پس از بازبینی منتشر می شوند.
چنانچه پس از ارسال دیدگاه با خطای 403 مواجه شدید, علت آن سیستم امنیتی سایت می باشد. برای رفع این خطا از طریق ایمیل با ما در تماس باشید.


بازگشت به بالا بازگشت به بالا
سخنی از نهج البلاغه
با هر بار بازدید شما از این صفحه، قطعه ای از سخنان حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه پخش میگردد.
یا مهدی چشم براهت هستیم...
البیعت لله
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) سوره حمد و صلواتی هدیه بفرمایید.
پخش زنده
جاودانگان تاریخ
سلام بر شهیدان. سلام بر عزیزانی که باارزشترین سرمایه خود را که جانشان بود, در راه دفاع از ایران اسلامی تقدیم کردند. سلام بر راست قامتانی که جاودانه تاریخ شدند.

جاودانگان تاریخ
۱۵ مطلب آخر
آشپزی و تغذیه