سلام بر تو اى دختر رسول خدا سلام بر تو اى دختر پیغمبر خدا... سلام بر تو اى دختر حبیب خدا سلام بر تو اى دختر دوست خاص خدا... سلام بر تو اى دختر بنده خالص خدا سلام بر تو اى دختر امین خدا سلام بر تو اى دختر بهترین خلق خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین پیغمبران و رسولان و فرشتگان خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین خلق سلام بر تو اى سیده زنان عالم از اولین و آخرین... سلام بر تو اى زوجه ولى خدا (امیر المؤمنین) و بهترین تمام خلق بعد از رسول خدا... سلام بر تو اى مادر حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشت... سلام بر تو اى صدیقه طاهره که به راه دین شهید گردیدى... سلام بر تو اى آنکه خدا از تو خوشنود و تو از خدا خوشنودى... سلام بر تو اى صاحب فضیلت‏و پاکیزه صفات سلام بر تو اى انسیه حوراء... سلام بر تو اى ذات متقى پاک گوهر سلام بر تو اى آنکه به الهام خدا دانا بودى... سلام بر تو اى مظلوم (و داراى عصمت) که حق تو را غصب کردند... سلام بر تو اى ستم کشیده و مقهور دشمنان دین... سلام بر تو اى فاطمه دختر رسول خدا و رحمت و برکات حق بر تو باد.
بیت الزهراء عليها السلام
بسم الله الرحمن الرحیم

مرکز آموزش علوم قرآنی بیت الزهراء سلام الله علیها در سال ۱۳۷۷ با هدف نشر معارف قرآنی و آموزه های اهل البیت علیهم السلام, ویژه بانوان تاسیس شد و شرکت در کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت) رایگان می باشد.

آدرس: شهرک غرب (قدس), بلوار شهید دادمان, پلاک ۸۱
تلفن: ۸۸۰۷۷۶۹۳

برنامه کلاسها
کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت, کلاس تخصصی طرح بشارت و صرف عربی) رایگان می باشد.

کلیه کلاسها ویژه بانوان می باشد.

صبح ها ۰۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

شنبه: طرح بشارت (زبان آموزی و آشنایی با مفاهیم قرآن کریم به روش ساده).

یکشنبه: آموزش روخوانی, روان خوانی و تجوید قرآن کریم.

سه شنبه: صرف مقدماتی ــ کلاس تخصصی طرح بشارت

چهارشنبه: نهج البلاغه -  تفسیر قرآن کریم

بایگانی موضوعی
صدا (25)
عکس (140)
قرآن (202)
مترجم سایت
دیدگاه مهمانان سایت

در این مطلب هم نکاتی از سوره مبارکه مسد با تکیه بر تفسیر شریف المیزان تقدیم می‎شود و هم در آستانه ایام فاطمیه و سوگ شهادت جانسوز حضرت زهرا سلام الله علیها از زاویه‎ای خاص به این مصیبت می‎نگریم.

فاطمه (سلام الله علیها) پاره‎ی تن من است، هر کس او را آزار دهد مرا آزرده و هر که مرا بیازارد خدای متعال را آزرده است
ابتدا ترجمه سوره مبارکه مسد :
به نام خدای بخشایشگر مهربان. بریده باد هر دو دست ابولهب و مرگ بر او. دارایی و آنچه اندوخته بود سودی به حالش نکرد (و عذاب الهی را از او دفع نکرد). به زودی در آتشی شعله‎ور وارد شود و نیز همسر او که هیزم‎کش است (هم در آتش وارد خواهد شد). به گردنش مسد یا ریسمانی از لیف خرما است(مانند دنیا و همانطور که در دنیا بود و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را با آن آزار می‎داد به آتش می‏افتد)
وحدت دشمنان فاطمه سلام الله علیها و ابولهب
و بعد، سه نکته درباره‎ی محتوای سوره مبارکه مسد :
1 - سوره مبارکه مسد در مذمت ابولهب، عمو و همسر عموی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله نازل شده است. این دو هنگام دعوت مردم به توحید از سوی رسول خاتم صلی الله علیه و آله به هر نحو که توانستند از سرودن اشعار هجو و توهین‏آمیز، بدزبانی و توهین لفظی گرفته تا حتی تصمیم به آزار جسمی رساندن به وجود مبارک پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله سعی داشتند تا نگذارند پیام توحیدی به مردم منتقل شود.
2 - یکی از مهمترین پیام‎های این سوره آن است که انتساب خانوادگی یا هر انتساب دیگر به راه حق مانع چشم‎پوشی از انحراف و جُرم و رسیدگی به آن نیست. حتی عموی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله هم می‏تواند اولاً منحرف شود و ثانیاً به سبب این انحراف به آتش بیفتد.
3 - مال و دارایی دنیوی سپری برای آتش جهنم نمی‏سازد و حتماً سودی به حال صاحب آن نخواهد داشت. همچنین است از مصادیق دارایی، پست و مقام و نظایر آن که حاشیه‎ی امن و خط قرمزی برای رسیدگی به انحرافات نخواهد بود.
و اما چون در آستانه ایام فاطمیه هستیم ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست :
در حدیث شریفی می‎خوانیم که پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله فرمود : فاطمه (سلام الله علیها) پاره‎ی تن من است، هر کس او را آزار دهد مرا آزرده و هر که مرا بیازارد خدای متعال را آزرده است. (مرآة العقول، ج 5، ص 323)
با نگاهی به مفاد سوره مبارکه مسد، واضح است آنان که پاره‎ی تن پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله را آزرده‎اند، در آتشی که افروختند به اراده الهی خواهند سوخت و به کیفر عمل زشت و ابولهب‎گونه‎ی خود خواهند رسید.
در پایان به ساحت مقدس حضرت صدیقه‎ی طاهره سلام الله علیها عرضه می‏داریم :
هر دَم به ضریح بی‎نشانت ای ماه
بسته‎ست دخیل، قلب من با هر آه
عمریست تپش‎های دلم می‎گوید
یا فاطمه اشفعی لنا عند الله
وحدت دشمنان فاطمه سلام الله علیها و ابولهب
و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین.
منبع سایت jahannews

مطالب مرتبط
دیدگاه


فقط یک بار بر روی دکمه ارسال کلیک کنید و منتظر بمانید.
دیدگاههای ارسالی پس از بازبینی منتشر می شوند.
چنانچه پس از ارسال دیدگاه با خطای 403 مواجه شدید, علت آن سیستم امنیتی سایت می باشد. برای رفع این خطا از طریق ایمیل با ما در تماس باشید.


بازگشت به بالا بازگشت به بالا
سخنی از نهج البلاغه
با هر بار بازدید شما از این صفحه، قطعه ای از سخنان حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه پخش میگردد.
یا مهدی چشم براهت هستیم...
البیعت لله
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) سوره حمد و صلواتی هدیه بفرمایید.
پخش زنده
جاودانگان تاریخ
سلام بر شهیدان. سلام بر عزیزانی که باارزشترین سرمایه خود را که جانشان بود, در راه دفاع از ایران اسلامی تقدیم کردند. سلام بر راست قامتانی که جاودانه تاریخ شدند.

جاودانگان تاریخ
۱۵ مطلب آخر
آشپزی و تغذیه