سلام بر تو اى دختر رسول خدا سلام بر تو اى دختر پیغمبر خدا... سلام بر تو اى دختر حبیب خدا سلام بر تو اى دختر دوست خاص خدا... سلام بر تو اى دختر بنده خالص خدا سلام بر تو اى دختر امین خدا سلام بر تو اى دختر بهترین خلق خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین پیغمبران و رسولان و فرشتگان خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین خلق سلام بر تو اى سیده زنان عالم از اولین و آخرین... سلام بر تو اى زوجه ولى خدا (امیر المؤمنین) و بهترین تمام خلق بعد از رسول خدا... سلام بر تو اى مادر حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشت... سلام بر تو اى صدیقه طاهره که به راه دین شهید گردیدى... سلام بر تو اى آنکه خدا از تو خوشنود و تو از خدا خوشنودى... سلام بر تو اى صاحب فضیلت‏و پاکیزه صفات سلام بر تو اى انسیه حوراء... سلام بر تو اى ذات متقى پاک گوهر سلام بر تو اى آنکه به الهام خدا دانا بودى... سلام بر تو اى مظلوم (و داراى عصمت) که حق تو را غصب کردند... سلام بر تو اى ستم کشیده و مقهور دشمنان دین... سلام بر تو اى فاطمه دختر رسول خدا و رحمت و برکات حق بر تو باد.
بیت الزهراء عليها السلام
بسم الله الرحمن الرحیم

مرکز آموزش علوم قرآنی بیت الزهراء سلام الله علیها در سال ۱۳۷۷ با هدف نشر معارف قرآنی و آموزه های اهل البیت علیهم السلام, ویژه بانوان تاسیس شد و شرکت در کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت) رایگان می باشد.

آدرس: شهرک غرب (قدس), بلوار شهید دادمان, پلاک ۸۱
تلفن: ۸۸۰۷۷۶۹۳

برنامه کلاسها
کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت, کلاس تخصصی طرح بشارت و صرف عربی) رایگان می باشد.

کلیه کلاسها ویژه بانوان می باشد.

صبح ها ۰۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

شنبه: طرح بشارت (زبان آموزی و آشنایی با مفاهیم قرآن کریم به روش ساده).

یکشنبه: آموزش روخوانی, روان خوانی و تجوید قرآن کریم.

سه شنبه: صرف مقدماتی ــ کلاس تخصصی طرح بشارت

چهارشنبه: نهج البلاغه -  تفسیر قرآن کریم

بایگانی موضوعی
صدا (25)
عکس (140)
قرآن (202)
مترجم سایت
دیدگاه مهمانان سایت

چرا لقب «سیدالشهدا»؟با توجه به این كه امام حسین(علیه السلام) بخشی از وجود پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) و رشحه و جلوه‌ای از ایشان هستند، می‌توان گفت امام حسین(علیه السلام) در مقام سیدالشهدایی، جلوه شاهدی نبی مكرم اسلام(صلی الله علیه وآله) به عنوان خاتم‌النبیین و انسان كامل، بر كائنات است.

سوره فجر
این سوره، در روایت امام صادق (علیه السلام) به سوره امام حسین (علیه السلام) مشهور است و توصیه شده که در نمازهای واجب و مستحب، خوانده شود: «اِقْرَۆُا سُورَةَ الفَجِرِ فی فَرائِضِکم وَ نَوافِلِکم، فَاِنها سُورَةُ الحُسَین (علیه السلام) وَ ارْغَبُوا فیها»؛ سوره فجر را در فرائض و نوافل بخوانید زیرا آن سوره امام حسین‌(علیه السلام) است و در آن رغبت داشته باشید. (سفینة البحار، ج 2، ص 346، عوالم (امام حسین)، ص 97)
و این نامگذاری، جالب است، چرا که قیام کربلای حسینی، خود انفجار فجری از ایمان و جهاد بود، در ظلمت شب جور و شرک بنی امیه، و همچنان که با فجر و آغاز روز، حرکت و حیات مردم شروع می شود. با خون امام حسین (علیه السلام) و یارانش در عاشورا، اسلام جانی تازه گرفت و حیاتی مجدد یافت.( آشنایی با سوره ها، جواد محدثی، ص 92. در این باره مقاله ادبی تحلیلی «سوره فجر، سوره امام حسین» را در «روایت انقلاب» ص 138 بخوانید.)
در ذیل روایتی از امام صادق(علیه السلام)، علت نامگذاری این سوره به سوره فجر، این بیان شده که سیدالشهداء نفس مطمئنه و راضیه و مرضیه است و یارانش نیز اینگونه اند: «فَهُوَ ذُوالنَفسِ المُطمَئِنةِ الراضِیةِ المَرضِیةِ وَ اَصحابُهُ مِن آلِ‌ مُحَمدٍ هُم الراضُونَ عَن اللهِ یومَ القِیامَةِ وَ هُوَ راضٍ عَنهُم»( عوالم ( امام حسین )، ص 98)؛ پس او صاحب نفس مطمئنه راضیه مرضیه است و اصحاب آن حضرت از آل محمد‌(صلی الله علیه وآله) نیز از خداوند در روز قیامت راضی هستند و خداوند از آنها راضی است.
«و أنا من حسین» نیز به این معناست كه بقا و دوامِ نام و نشانِ دین و آیین حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه وآله) از حضرت اباعبدلله(علیه السلام) است و اگر ایشان نمی‌بود، با وجود كفار و مشركان و منافقان، هرگز نام و نشان و اثری از اسلام و دین و همچنین از وجود پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) باقی نمی‌ماند
جایگاه وجودی سالار شهیدان
جایگاه حضرت اباعبدالله(علیه السلام) و تأثیر ایشان در طول تاریخ از دو زاویه شایسته مطالعه و توجه است؛ یكی از زاویه كلام نورانی پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) كه فرمودند: «حسینٌ منی و انا من حسین» كه این كلام ایشان نشان‌ دهنده نقش مهم امام حسین(علیه السلام) در بقای دین مقدس اسلام است.
این جمله دارای دو بخش است؛ یك بخش « حسینٌ منی؛ حسین(علیه السلام) از من است» كه بدین معناست كه امام حسین(علیه السلام) وارث علم، حلم، عصمت، شجاعت، كرامت، امامت و ولایت پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) است و در حقیقت امام حسین(علیه السلام) بخشی از وجود نبی اكرم(صلی الله علیه وآله) است كه جدا از این وجود مبارك نیست و تمام صفات و سجایای ایشان را در خود متجلی و ظاهر ساخته‌ است.
«و أنا من حسین» نیز به این معناست كه بقا و دوامِ نام و نشانِ دین و آیین حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه وآله) از حضرت اباعبدلله(علیه السلام) است و اگر ایشان نمی‌بود، با وجود كفار و مشركان و منافقان، هرگز نام و نشان و اثری از اسلام و دین و همچنین از وجود پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) باقی نمی‌ماند.
شایع ترین لقب برای امام سوم
سید‌الشهدا، لقب شایع و مشهور امام حسین(علیه السلام) و از شایع‌ترین القاب آن حضرت است. البته از سوی معصومان(علیه السلام) این عنوان به دو نفر دیگر نیز اطلاق شده است، اما شهرت آن درباره امام حسین(علیه السلام) به قدری است كه هرگاه این نام گفته می‌شود، اذهان به امام حسین(علیه السلام) منتقل می‌شوند.
اولین نفری كه از جهت تاریخی ملقب به عنوان سیدالشهدا شد، حمزة بن عبدالمطلب، عموی پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه وآله) است كه در جریان غزوه احد به شهادت رسید و پیامبر(صلی الله علیه وآله) آن جناب را سیدالشهدا خواندند. همچنین در كلام امام علی(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) این لقب برای ایشان به كار رفته است.
دومین فرد خوانده شده با لقب سیدالشهدا، امیرالمۆمنین علی بی ابی طالب(علیه السلام) است.امام صادق(علیه السلام) در زیارت روز هفدهم ماه ربیع‌الاول كه مصادف با میلاد فرخنده پیامبر(صلی الله علیه وآله) است، جد بزرگوار خود امیرالمۆمنین(علیه السلام) را زیارت كردند كه در ضمن زیارت منقول از ایشان آمده است: «السلام علیك یا سیدالشهدا» پس عنوان سیدالشهدا برای امیر مۆمنان علی(علیه السلام) هم به كار رفته است.
چرا لقب «سیدالشهدا»؟واژه شناسی لقب «سید‌الشهدا»
این لقب در احادیث و روایات به طور مطلق دلالت بر وجود حضرت اباعبدالله(علیه السلام) دارد. از همین رو این لقب در میان عموم به امام حسین(علیه السلام) اختصاص یافته و در طول تاریخ از شایع‌ترین القاب ایشان و مشهورترین‌شان شده است.
این لقب مركب از دو كلمه «سید» و «شهدا» است. كلمه «سید» به معنای سرپرست، پیشوا و رئیس جماعت، بسیار آمده است كه راغب اصفهانی در كتاب «مفردات قرآن» كه به معنا و تفسیر واژه‌ها در قرآن اختصاص دارد، به این معانی اشاره كرده و مخصوصاً آن را به معنای ریاست بر جماعت دانسته و آن را به عنوان معنی اصلی این واژه آورده است.
كلمه «شهدا» جمع واژه «شهید» به معنای كشته در راه خداست. همچنین شهید و شهادت از ماده «شهد» به معنای گواهی، حضور و آگاهی آمده است. اما این كه چرا كشته راه خدا را شهید نامیده‌اند، چند جهت در كتب مربوط به این مباحث یاد شده است كه از آن جمله این مورد است كه گفته‌اند آن كه خدا و ملائكه شاهد جانبازی و فداكاری او و ناظر رفتن او به بهشت هستند، شهید خوانده می‌شود یا گفته شده است شهید را از این جهت شهید می‌گویند كه هنگام كشته شدن بر روی زمین می‌افتد و زمین كه یكی از گواهان قیامت است و «شاهده» از جمله نام‌های اوست، شاهد جانبازی اوست.
بنابر آیات و روایات، ارواح شهدا بلافاصله پس از كشته شدن در راه خدا و بدون تأخیر به بهشت حاضر می‌شوند و حضور در بهشت در همان هنگام كشته شدن در راه خدا مختص به این افراد است و از این رو آنا‌ن را شهید ‌می‌خوانند. این در حالی است كه دیگرانی كه مستحق رفتن به بهشت هستند، در ورود به بهشت تا زمان قیامت تأخیر دارند و وصولشان به بهشت بعد از قیامت خواهد بود.
از لقب «سیدالشهدا» نظارت و حضور امام حسین(علیه السلام) بر تمام عالم كون و مكان در طول تاریخ استفاده می‌شود و از این لقب گرامی جایگاه رفیع آن حضرت در این عالم و نشئه دیگر یعنی عالم آخرت معلوم می‌شود
وجه دیگر گفته شده این است كه در قیامت شهدا را همراه با پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) به گواهی بر امت‌ها فرامی‌خوانند. اگر باید در قیامت برترین و صالح‌ترین افراد برای گواهی بر دیگران خوانده شوند، بی شك كشته شدگان راه حق برترین‌های امت و گواهان عادلی هستند كه سزاوار این امر هستند.
وجه دیگر بیان شده برای شهید خوانده شدن این كشتگان این است كه بنا بر آیات قرآن شهدا زنده و جاودانه‌اند و بنابراین پیوسته شاهد و حاضر و ناظر اعمال و عقاید دیگران هستند.
خوانده شدن امام حسین(علیه السلام) با لقب سیدالشهدا نشانه چیست؟
خوانده شدن امام حسین(علیه السلام) با لقب سیدالشهدا نشان‌ دهنده برتری و ریاست و بزرگی ایشان نسبت به مجموعه شهدا است. بنابر آنچه درباره معنای واژه شهید بیان شد، لقب سیدالشهدا گویای این امر است كه امام حسین(علیه السلام) به عنوان فردی كه مورد نظر خاص خداوند است و در راه او كشته شده، هم ناظر بر اعمال خلق است و هم خداوند ناظر بر اوست.
بنابراین از لقب «سیدالشهدا» نظارت و حضور امام حسین(علیه السلام) بر تمام عالم كون و مكان در طول تاریخ استفاده می‌شود و از این لقب گرامی جایگاه رفیع آن حضرت در این عالم و نشئه دیگر یعنی عالم آخرت معلوم می‌شود.
خوانده شدن امام حسین(علیه السلام) با لقب سیدالشهدا نشان‌ دهنده برتری و ریاست و بزرگی ایشان نسبت به مجموعه شهدا است. بنابر آنچه درباره معنای واژه شهید بیان شد، لقب سیدالشهدا گویای این امر است كه امام حسین(علیه السلام) به عنوان فردی كه مورد نظر خاص خداوند است و در راه او كشته شده، هم ناظر بر اعمال خلق است و هم خداوند ناظر بر اوست.
منبع سایت تبیان

مطالب مرتبط
دیدگاه


فقط یک بار بر روی دکمه ارسال کلیک کنید و منتظر بمانید.
دیدگاههای ارسالی پس از بازبینی منتشر می شوند.
چنانچه پس از ارسال دیدگاه با خطای 403 مواجه شدید, علت آن سیستم امنیتی سایت می باشد. برای رفع این خطا از طریق ایمیل با ما در تماس باشید.


بازگشت به بالا بازگشت به بالا
سخنی از نهج البلاغه
با هر بار بازدید شما از این صفحه، قطعه ای از سخنان حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه پخش میگردد.
یا مهدی چشم براهت هستیم...
البیعت لله
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) سوره حمد و صلواتی هدیه بفرمایید.
پخش زنده
جاودانگان تاریخ
سلام بر شهیدان. سلام بر عزیزانی که باارزشترین سرمایه خود را که جانشان بود, در راه دفاع از ایران اسلامی تقدیم کردند. سلام بر راست قامتانی که جاودانه تاریخ شدند.

جاودانگان تاریخ
۱۵ مطلب آخر
آشپزی و تغذیه