سلام بر تو اى دختر رسول خدا سلام بر تو اى دختر پیغمبر خدا... سلام بر تو اى دختر حبیب خدا سلام بر تو اى دختر دوست خاص خدا... سلام بر تو اى دختر بنده خالص خدا سلام بر تو اى دختر امین خدا سلام بر تو اى دختر بهترین خلق خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین پیغمبران و رسولان و فرشتگان خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین خلق سلام بر تو اى سیده زنان عالم از اولین و آخرین... سلام بر تو اى زوجه ولى خدا (امیر المؤمنین) و بهترین تمام خلق بعد از رسول خدا... سلام بر تو اى مادر حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشت... سلام بر تو اى صدیقه طاهره که به راه دین شهید گردیدى... سلام بر تو اى آنکه خدا از تو خوشنود و تو از خدا خوشنودى... سلام بر تو اى صاحب فضیلت‏و پاکیزه صفات سلام بر تو اى انسیه حوراء... سلام بر تو اى ذات متقى پاک گوهر سلام بر تو اى آنکه به الهام خدا دانا بودى... سلام بر تو اى مظلوم (و داراى عصمت) که حق تو را غصب کردند... سلام بر تو اى ستم کشیده و مقهور دشمنان دین... سلام بر تو اى فاطمه دختر رسول خدا و رحمت و برکات حق بر تو باد.
بیت الزهراء عليها السلام
بسم الله الرحمن الرحیم

مرکز آموزش علوم قرآنی بیت الزهراء سلام الله علیها در سال ۱۳۷۷ با هدف نشر معارف قرآنی و آموزه های اهل البیت علیهم السلام, ویژه بانوان تاسیس شد و شرکت در کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت) رایگان می باشد.

آدرس: شهرک غرب (قدس), بلوار شهید دادمان, پلاک ۸۱
تلفن: ۸۸۰۷۷۶۹۳

برنامه کلاسها
کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت, کلاس تخصصی طرح بشارت و صرف عربی) رایگان می باشد.

کلیه کلاسها ویژه بانوان می باشد.

صبح ها ۰۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

شنبه: طرح بشارت (زبان آموزی و آشنایی با مفاهیم قرآن کریم به روش ساده).

یکشنبه: آموزش روخوانی, روان خوانی و تجوید قرآن کریم.

سه شنبه: صرف مقدماتی ــ کلاس تخصصی طرح بشارت

چهارشنبه: نهج البلاغه -  تفسیر قرآن کریم

بایگانی موضوعی
صدا (25)
عکس (140)
قرآن (201)
مترجم سایت
دیدگاه مهمانان سایت

۱۲ درس‌ که از واقعه مباهله می‌گیریم

روز نزول سه آیه در شأن مولا امیر المؤمنین علی ع ؛ آیه مباهله ، آیه ولایت ، آیه تطهیر
روز ٢۴ ذِی الحَجّه، روز مباهله و روز عزّت اسلام و روز كرامت شیعه است. وقتی مباهله واقع شد، هم اسلام در دنیا عزّت پیدا كرد هم شیعه كرامتش روشنتر شد.
رسول اكرم(ص) به نَصارای نَجران نامه نوشتند و آنها را به اسلام دعوت كردند و فرمودند :
«من شما را دعوت می ‌كنم بندۀ خدا باشید و تن به حاكمیّت خدا بدهید، حال اگر مسلمان شدید، خدا را شكر می‌ كنم كه چنین موفّقیّتی نصیب شما كرده است، و اگر اسلام را نپذیرفتید باید جِزیه بدهید ، {جِزیه : وَجهی شبیه مالیات است كه از كفّار گرفته می‌ شد}.تا ما بدانیم كه با ما سر جنگ ندارید و اگر آن را هم نپذیرفتید در این صورت من اعلان جنگ با شما می‌ كنم. والسّلام».
دعوت به مباهله
در مقابل این حرف منطقی، آنها تن به قبول دعوت حضرت ندادند و گفتند: ما حاضریم با شما مباهله كنیم و این آخرین گفتار ما باشد. پس بیاییم یكدیگر را نفرین ‌كنیم و از خدا بخواهیم تا بر هر كدام از ما كه باطل است و سخن نابجا می‌ گوید بلا نازل كند و نابودش كند. در همین موقع،این آیه نازل شد:
فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَ‌كَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أبنَاءَ‌‌نا وَ أبْناءَ‌كُمْ وَ نِساءَ‌نا وَ نِساءَ‌كُمْ وَ أنْفُسَنا وَ أنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللهِ عَلَی الْكاذِبِین.
َ{سورۀ آل‌عمران61)
«پس هر كس باتو دربارۀ (بندگی و رسالت عیسیٰ ع) مجادله کرد بعد از‌علمی که دربارۀ این مطلب یافتی، بگو : بیایید پسرانمان و پسرانتان و زنانمان و زنانتان و خویشان نزدیكمان و خویشان نزدیكتان را فراخوانیم؛ سپس مباهله كنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم».
قبول مباهله از سوی پیامبراكرم (ص)
آنها باورشان نمی‌ شد كه رسول اكرم‌ (ص) پیشنهاد مباهله را بپذیرد. بزرگشان كه مرد مُوَحّدی بود، گفت:
به نظر من صلاح نیست با او مباهله كنیم.برای این كه من مطمئنّم كه او همان پیامبر موعود از جانب خداست و تمام علامت ‌هایی كه انبیاء سَلَف نشان داده‌اند، كاملاً بر او منطبق است. فردا صبح ببینید اگر با اعوان و انصار و لشكری بیرون آمد، مطمئن باشید كه سلطان است و از مباهله با او نهراسید و اگر دیدید با (عزیزانش) آمده است، بدانید كه به گفتارش ایمان دارد و مباهله نكنید.
عقب‌ نشینی اهل نَجران از مباهله
روز مباهله فرا رسید وپیامبر (ص) با عزیزانش آمدند.
اهل نَجران از مردم پرسیدند : این همراهان چه کسانی هستند و چه نسبتی با او دارند ؟ گفتند:
آن بانو یگانه دختر او و آن مرد داماد و پسر عمّ او و آن دو كودك هم دخترزاده و نوه‌های او هستند. از اینها نزدیك‌ تر و عزیزتر كسی را ندارد.
اینجا بود كه اُسقف اعظم اهل نَجران به همراهانش گفت: صلاح نیست كه ما با او مباهله كنیم.
من چهره‌ هایی می‌ بینم كه اگر از خدا بخواهند كوه را از جا بَركَنَد، می‌كَنَد و اگر اینها دست به دعا بردارند، بلا بر ما نازل می‌ شود و فردی از ما به سلامت به وطن برنمی ‌گردد؛ لذا صلاح ما در این است كه اگر اسلام را قبول نمی ‌كنیم، با او مصالحه كنیم و جِزیه را بپردازیم.
(معنای اصطلاحی مباهله : زمانی که دو یا چند نفر بر سر (مسئله‌ای مذهبی) اختلاف نظر دارند و هیچکدام حاضر به پذیرش نظریه طرف مقابل نیست ، در یکجا جمع میشوند و با تضرّع از خداوند‌میخواهند باطل را رسوا ومورد مجازات قرار دهد.)
نزول دو آیۀ دیگر در شٵن امیر المؤمنین (ع) در اینروز:
آیه ولایت(إنَّما وَلِیُّكُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ)
(سورۀ مائده55.) همانا ولیّ و سرپرست شما تنها خدا و رسول او و كسانی است كه ایمان آورده ‌اند و نماز را برپا می ‌دارند و در حال ركوع زكات می ‌دهند.
آیه تطهیر إنَّما یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیراً (سورۀ احزاب33)
...جز این نیست كه خدا می ‌خواهد آلودگی را از شما اهل بیت بِزُداید و شما را كاملاً پاكیزه گرداند.

اَللّهُمَّ صَلّ عَلیٰ فاطمةَ وَ اَبِیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنِیهَا وَ سِرّالْمُستَودَعِ فِیهَا بِعَدَدٍ مَااَحَاطَ بِهِ عِلمُک

مطالب مرتبط
دیدگاه


فقط یک بار بر روی دکمه ارسال کلیک کنید و منتظر بمانید.
دیدگاههای ارسالی پس از بازبینی منتشر می شوند.
چنانچه پس از ارسال دیدگاه با خطای 403 مواجه شدید, علت آن سیستم امنیتی سایت می باشد. برای رفع این خطا از طریق ایمیل با ما در تماس باشید.


بازگشت به بالا بازگشت به بالا
سخنی از نهج البلاغه
با هر بار بازدید شما از این صفحه، قطعه ای از سخنان حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه پخش میگردد.
یا مهدی چشم براهت هستیم...
البیعت لله
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) سوره حمد و صلواتی هدیه بفرمایید.
پخش زنده
جاودانگان تاریخ
سلام بر شهیدان. سلام بر عزیزانی که باارزشترین سرمایه خود را که جانشان بود, در راه دفاع از ایران اسلامی تقدیم کردند. سلام بر راست قامتانی که جاودانه تاریخ شدند.

جاودانگان تاریخ
۱۵ مطلب آخر
آشپزی و تغذیه