سلام بر تو اى دختر رسول خدا سلام بر تو اى دختر پیغمبر خدا... سلام بر تو اى دختر حبیب خدا سلام بر تو اى دختر دوست خاص خدا... سلام بر تو اى دختر بنده خالص خدا سلام بر تو اى دختر امین خدا سلام بر تو اى دختر بهترین خلق خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین پیغمبران و رسولان و فرشتگان خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین خلق سلام بر تو اى سیده زنان عالم از اولین و آخرین... سلام بر تو اى زوجه ولى خدا (امیر المؤمنین) و بهترین تمام خلق بعد از رسول خدا... سلام بر تو اى مادر حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشت... سلام بر تو اى صدیقه طاهره که به راه دین شهید گردیدى... سلام بر تو اى آنکه خدا از تو خوشنود و تو از خدا خوشنودى... سلام بر تو اى صاحب فضیلت‏و پاکیزه صفات سلام بر تو اى انسیه حوراء... سلام بر تو اى ذات متقى پاک گوهر سلام بر تو اى آنکه به الهام خدا دانا بودى... سلام بر تو اى مظلوم (و داراى عصمت) که حق تو را غصب کردند... سلام بر تو اى ستم کشیده و مقهور دشمنان دین... سلام بر تو اى فاطمه دختر رسول خدا و رحمت و برکات حق بر تو باد.
بیت الزهراء عليها السلام
بسم الله الرحمن الرحیم

مرکز آموزش علوم قرآنی بیت الزهراء سلام الله علیها در سال ۱۳۷۷ با هدف نشر معارف قرآنی و آموزه های اهل البیت علیهم السلام, ویژه بانوان تاسیس شد و شرکت در کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت) رایگان می باشد.

آدرس: شهرک غرب (قدس), بلوار شهید دادمان, پلاک ۸۱
تلفن: ۸۸۰۷۷۶۹۳

برنامه کلاسها
کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت, کلاس تخصصی طرح بشارت و صرف عربی) رایگان می باشد.

کلیه کلاسها ویژه بانوان می باشد.

صبح ها ۰۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

شنبه: طرح بشارت (زبان آموزی و آشنایی با مفاهیم قرآن کریم به روش ساده).

یکشنبه: آموزش روخوانی, روان خوانی و تجوید قرآن کریم.

سه شنبه: صرف مقدماتی ــ کلاس تخصصی طرح بشارت

چهارشنبه: نهج البلاغه -  تفسیر قرآن کریم

بایگانی موضوعی
صدا (25)
عکس (140)
قرآن (202)
مترجم سایت
دیدگاه مهمانان سایت

زندگی به سبک رمضانرمضان ماه میهمانی خداست و ما میهمانان خدای مهربان هستیم ماهی که نزد خدا بهترین ماه است و روزهایش بهترین روزها و شب‌هایش بهترین شب‌ها و لحظه‌لحظه‌اش، بهترین لحظات است، در ماهی که یکی از شب‌هایش از هزار ماه یا به عبارتی 83 سال بهتر است. میزبان در این ماه با ما مهربانی کرده و زندگی یکنواخت و روزمره ما را با سبکی نو، تغییر داده است؛ سبکی جدید که اگر آن را در زندگی‌مان جاری سازیم، می‌توانیم رشد و تعالی را در ذره‌ذره و جای‌جای زندگی‌مان شاهد باشیم.

پیامبر خدا که فرستاده او و پیام‌آور سعادت و خوشبختی است، این سبک را در قالب خطبه‌ای برای ما تبیین می‌کند:
«ای مردم! ماه خدا بابرکت و رحمت و مغفرت به شما رو کرده است. این ماهی است که اگر اراده کنیم، برای زندگی بی‌رونق ما برکت و رحمت و برای گناهان کوچک و بزرگمان آمرزش و بخشش به همراه دارد.»
در طول سال 12 ماه بر من و شما می‌گذرد، اما از این 12 ماه، فقط یک ماه این‌قدر ارزشمند است و آن‌هم ماه رمضان است. یک دوازدهم سال یعنی هشت و نیم درصد عمر ما در یک سال، بهترین زمان ازنظر خدا و رسول اوست. برای این هشت و نیم درصد از عمر باید بهترین برنامه‌ریزی را کرد. معامله‌ای سودآور که هشت و نیم درصد را به بیش از هزار برابر (هزار ماه) افزایش می‌دهد.
این ماه، ماهی است که در آن به میهمانی خدا دعوت‌شده‌ایم و شایستگی کرامت و بخشش خدا را پیدا کرده‌ایم. بزرگ‌ترین میزبان هستی. او این لیاقت و شایستگی را برای ما قائل شده که کرم و بخشش خودش را شامل حالمان کند. آیا ما خود را برای میهمانی او آماده کرده‌ایم؟ میهمانی‌ای که حتی نفس‌ها و خوابمان هم در آن پاداش به همراه دارد پس با نیات صادقانه و دل‌های پاک از خدا بخواهیم که ما را در روزه گرفتن و تلاوت قرآن موفق کند، چراکه بدبخت کسی است که در این ماه بزرگ از آمرزش و بخشش خدا محروم بماند.
برای رفتن به میهمانی آمادگی لازم است. معمولاً وقتی می‌خواهیم به میهمانی برویم، لباس تمیز و هم‌شأن با میهمانی می‌پوشیم برای رفتن به میهمانی خدا نیز باید خودمان را تمیز کنیم. هم ظاهر و هم باطن. باطن و درون انسان، همان قلب و ذهن اوست. جایی که کینه و کدورت و حسادت و بدبینی و هزاران نیت بد در کنار نیت‌های خوب قرار می‌گیرد. دل‌ها را باید از پلیدی‌ها و بدی‌ها پاک نمود. با دل کثیف وارد میهمانی خدا نمی‌توان شد.
«از خطای دیگران بگذرید. اگر کسی به شما ظلم کرده یا خطایی مرتکب شده، او را ببخشید. کینه کسی را در دل نگه ندارید و نسبت به کسی حسادت نکنید»
به یاد داشته باشیم، اگر درونمان را تمیز نکنیم، خودمان را از میهمانی محروم کرده‌ایم، میهمانی‌ای که در آن آمرزش و بخشش و اهل کرامت الهی شدن، بهترین پاداش است. به تعبیر پیامبر خدا «خودتان را بدبخت نکنید با محروم شدن از آمرزش الهی»
در رابطه با ماه مبارک رمضان بارها شنیده‌ایم «با گرسنگی و تشنگی در این ماه، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به یاد بیاورید». چرا باید گرسنگی و تشنگی بکشیم؟ آن‌هم زمانی که همه‌چیز برایمان محیاست. پاسخ اینجاست. روز قیامت نیز کسانی هستند که گرسنه و تشنه می‌مانند. با یادآوری آن روز، اراده خودمان را برای مقابله با نفس اماره و شیطان تقویت می‌کنیم تا خلاف دستور الهی رفتار نکنیم و دچار گرسنگی و تشنگی روز قیامت نشویم.
«به نیازمندان و تهیدستان صدقه بدهید» حالا که داریم وارد میهمانی می‌شویم، باید آدابی را رعایت کنیم. نمی‌شود که در میهمانی، ادب میهمانی رعایت نشود. اولین ادب در ماه میهمانی خدا، صدقه دادن است. به یاد نیازمندان بودن و مسئولیت‌پذیری نسبت به آنان. ما در قبال نیازمندان به‌اندازه توان مالی و رفاهی‌ای که داریم، مسئولیم. آن‌ها که بیشتر دارند، مسئولیتشان بیشتر است. بنابراین در صدقه دادن به نیازمندان، منتی بر سر آن‌ها نداریم، بلکه این وظیفه ماست و در قبال وظیفه حق منت‌گذاری نداریم. اگر همه در این میهمانی به فکر نیازمندان باشند، دیگر نیازمندی باقی نخواهد ماند. توزیع عادلانه ثروت، نیاز به دستورالعمل‌های پیچیده ندارد. کافی است هرکدام از ما مسئولیت‌پذیر بوده و نیازمندان و فقرا را فراموش نکنیم.
«بزرگانتان را گرامی بدارید و شأن آن‌ها را رعایت کنید» پیران جمع، بزرگان آن جمع هستند. کسانی که عمرشان را برای به ثمر نشاندن درخت زندگی ما صرف کرده‌اند. ما در مقابل این‌همه عمر و انرژی‌ای که از آن‌ها گرفته‌ایم، چه کرده‌ایم؟ وظیفه‌داریم که آن‌ها را گرامی بداریم. سبک زندگی در میهمانی خدا این‌گونه می‌طلبد. نمی‌توانیم از این بار، شانه خالی کنیم و به بهانه کار و مشغله و ... آن‌ها را فراموش کنیم. اگر می‌خواهیم شامل برکت، رحمت و مغفرت در این ماه شویم، باید به این آداب توجه کنیم.
«با کودکانتان مهربانی کنید» کودکان فرشته‌های روی زمین‌اند. این فرشته‌های خدادادی، نیازمند محبت و مهربانی ما هستند. چیزی که به بهانه‌های واهی از آن‌ها دریغ می‌کنیم. مهربانی با کودکان در دین اسلام، بسیار مهم است. پیامبر اسلام سرآمد مهربانی و دغدغه نسبت به کودکان بود. ما نیز باید سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم و با کودکان مهربان باشیم. مهربانی با کودکان یعنی اینکه برای آن‌ها وقت بگذاریم؛ با آن‌ها بازی کنیم؛ نسبت به رفتارهای آن‌ها صبور باشیم و با آن‌ها بدرفتاری و پرخاش نکنیم.
«صله‌رحم کنید». انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم. به‌حکم اجتماعی بودن، باید تلاش کنیم تا اجتماعمان از پویایی و نشاط برخوردار بوده و آسیب‌های آن به حداقل برسد. صله‌رحم یعنی سر زدن به همدیگر و از حال هم خبردار شدن و نسبت به هم دغدغه داشتن. اینکه من نسبت به شما دغدغه داشته باشم و شما نسبت به من. اینکه اگر در ذهنم چیزی نسبت به شما به وجود آمده، آن را خیلی زود با شما در میان بگذارم تا از کاهی، در ذهنم کوهی نسازم که نتوانم آن را برطرف کنم. اینکه اگر به هم نیاز داشتیم، در دسترس هم باشیم. صله‌رحم یعنی ما یک اجتماع دغدغه‌مند انسانی هستیم که در شرایط سختی همدیگر را رها نمی‌کنیم.
«زبانتان را حفظ کنید و چشم و گوشتان را از حرام الهی نگه دارید» ما با زبانمان با دیگران گفتگو می‌کنیم و با گوشمان می‌شنویم و با چشممان می‌بینیم. گفته‌ها و شنیده‌ها و دیده‌ها، تقریباً صد درصد روابط ما با دیگران را پوشش می‌دهد و البته بر همه آن‌ها تأثیر می‌گذارد. سخن خوب شنیدن، سخن خوب گفتن و دیدن صحنه‌های زیبا، زندگی را زیبا و روابط را سالم و نشاط‌آور می‌کند. اما ما در بسیاری موارد، از سر عادت چیزهایی را می‌شنویم که نباید بشنویم و برایمان ضرر دارد. سخنان نادرست، تهمت‌ها و غیبت‌ها را می‌شنویم. موسیقی‌های حرام و تحریک‌کننده را می‌شنویم و توهین و تمسخر و آزار زبانی را می‌شنویم، اما در مقابل آن واکنشی نشان نمی‌دهیم. گاهی خدای‌ناکرده خودمان دروغ می‌گوییم، غیبت می‌کنیم و تهمت می‌زنیم و دیگران به باد استهزا می‌گیریم و البته چشممان را به صحنه‌های زشت و تحریک‌کننده می‌گشاییم و با این سه عضو مؤثر بدنمان، گناهان فراوانی را مرتکب می‌شویم.
در این ماه، سبک زندگی را باید تغییر داد. سبک دیدن را، سبک شنیدن را و سبک سخن گفتن را باید در دیده‌ها و شنیده‌ها و گفته‌ها تجدیدنظر کرد و خود را برای دیدن زیبایی‌های حلال، گفتن گفتنی‌های حلال و شنیدن صداهای حلال آماده کنیم.
«به یتیمان محبت کنید تا با یتیمان شما محبت کنند» گاه تصور می‌کنیم که یتیمی که باید مورد محبت قرار گیرد، یتیم کم سن و سال است. اما به نظر می‌آید هر یتیمی در هر سنی باید مورد محبت قرار گیرد. زیرا حس حمایت خواهی انسان که باوجود پدر و مادر تأمین می‌شود، همیشه و در همه حال حتی در بزرگ‌سالی همراه انسان هست و تنها کسی که این حس را به تمامِ تأمین می‌کند، پدر و مادر است. وقتی یتیم شدی، این احساس، در تو شکنندگی خاصی را پدید می‌آورد که اگر به تو ظلم شود، احساس بی‌پناهی می‌کنی. خدا در این ماه از میهمانانش می‌خواهد که نسبت به یتیمان مهربان باشند. این مهربانی نسبت به همه یتیمان است؛ هم یتیم کم‌سن‌وسال و هم یتیمان بزرگ‌سال.
«به درگاه خدا توبه کنید و در اوقات نماز دست‌هایتان را به دعا بلند کنید» ماه میهمانی خدا ماه بخشش و آمرزش است، پس باید غنیمت شمرد و از گناهان و خطاها پوزش خواست. اما چگونه؟ میزبان خودش راه‌حلش را نشان داده است. دست‌هایتان را در بهترین اوقات دعا یعنی زمان نماز، به سوی آسمان بلند کنید و از خدا بخواهید که شما را ببخشد. توبه کنید و به سوی او بازگردید و البته برای هرکس و یا هر چیزی که می‌خواهید، دعا کنید زیرا این وقت از اوقات شبانه‌روز، دعا مستجاب می‌شود.
«ای مردم وجود شما درگرو اعمالتان است با استغفار از گناهان، وجودتان را رهایی ببخشید. پشت شما از بار گناه سنگین شده است. بار آن را با طولانی کردن سجده‌هایتان کم کنید»
از این به بعد، حضرت رسول (ص) در خطبه خود به کیفیت‌بخشی به اعمال می‌پردازند. قبلاً گفته شد که از گناهان خود پوزش بخواهید و به درگاه خدا توبه کنید. اما دقیقاً چه‌کاری بهترین کار برای توبه و آمرزش‌خواهی است؟ اول دعا کردن در هنگام نماز و دوم اینکه سجده‌های نماز را طولانی کنید. سجده طولانی آثار و برکات فراوانی دارد که در روایات به آن اشاره‌شده است. آمرزش گناهان، استجابت دعا، محشور شدن با پیامبر خدا در روز قیامت، شکستن کمر شیطان و بسیاری آثار دیگر، از فواید سجده طولانی است.
«ای مردم! هرکس در این ماه مؤمن روزه‌داری را افطاری دهد، در پیشگاه خدا برابر با آزاد کردن بنده‌ای است و باعث بخشش گناهان گذشته می‌شود». این روزها خبرهای زیادی از به اسارت گرفتن افراد توسط داعشیان ملعون می‌شنویم. فرض کنید این فرصت به شما داده‌شده که تعدادی از این بردگان اسیر دربند را آزاد کنید. چقدر حاضرید هزینه کنید تا تعداد بیشتری از این افراد آزاد شوند؟ این فرصت در ماه مبارک رمضان به‌گونه‌ای دیگر فراهم‌شده است. رسول خدا (ص) می‌فرماید یک مؤمن روزه‌دار را افطار دهید تا ثواب آزاد کردن آن بنده را به شما بدهند و البته گناهان گذشته‌تان را هم بیامرزند.
البته رعایت سادگی و دوری از تجملات و ریاکاری هم باید در دستور کار باشد، وگرنه به پاداش الهی نائل نخواهید شد.
رمضان فرصتی است برای دگرگونی و تحول در زندگی. برنامه لازم برای این تغییر و تحول را نیز رسول خدا به من و شما داده است. آنچه مهم است اینکه ما چگونه از این فرصت به‌دست‌آمده استفاده می‌کنیم. فراموش نکنید که میهمانی خدا همیشگی نیست و تا چشم بر هم بزنید، بساط میهمانی برچیده شده و فرصت ازدست‌رفته است.
منبع سایت farsnews

مطالب مرتبط
دیدگاه


فقط یک بار بر روی دکمه ارسال کلیک کنید و منتظر بمانید.
دیدگاههای ارسالی پس از بازبینی منتشر می شوند.
چنانچه پس از ارسال دیدگاه با خطای 403 مواجه شدید, علت آن سیستم امنیتی سایت می باشد. برای رفع این خطا از طریق ایمیل با ما در تماس باشید.


بازگشت به بالا بازگشت به بالا
سخنی از نهج البلاغه
با هر بار بازدید شما از این صفحه، قطعه ای از سخنان حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه پخش میگردد.
یا مهدی چشم براهت هستیم...
البیعت لله
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) سوره حمد و صلواتی هدیه بفرمایید.
پخش زنده
جاودانگان تاریخ
سلام بر شهیدان. سلام بر عزیزانی که باارزشترین سرمایه خود را که جانشان بود, در راه دفاع از ایران اسلامی تقدیم کردند. سلام بر راست قامتانی که جاودانه تاریخ شدند.

جاودانگان تاریخ
۱۵ مطلب آخر
آشپزی و تغذیه