سلام بر تو اى دختر رسول خدا سلام بر تو اى دختر پیغمبر خدا... سلام بر تو اى دختر حبیب خدا سلام بر تو اى دختر دوست خاص خدا... سلام بر تو اى دختر بنده خالص خدا سلام بر تو اى دختر امین خدا سلام بر تو اى دختر بهترین خلق خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین پیغمبران و رسولان و فرشتگان خدا ... سلام بر تو اى دختر بهترین خلق سلام بر تو اى سیده زنان عالم از اولین و آخرین... سلام بر تو اى زوجه ولى خدا (امیر المؤمنین) و بهترین تمام خلق بعد از رسول خدا... سلام بر تو اى مادر حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشت... سلام بر تو اى صدیقه طاهره که به راه دین شهید گردیدى... سلام بر تو اى آنکه خدا از تو خوشنود و تو از خدا خوشنودى... سلام بر تو اى صاحب فضیلت‏و پاکیزه صفات سلام بر تو اى انسیه حوراء... سلام بر تو اى ذات متقى پاک گوهر سلام بر تو اى آنکه به الهام خدا دانا بودى... سلام بر تو اى مظلوم (و داراى عصمت) که حق تو را غصب کردند... سلام بر تو اى ستم کشیده و مقهور دشمنان دین... سلام بر تو اى فاطمه دختر رسول خدا و رحمت و برکات حق بر تو باد.
بیت الزهراء عليها السلام
بسم الله الرحمن الرحیم

مرکز آموزش علوم قرآنی بیت الزهراء سلام الله علیها در سال ۱۳۷۷ با هدف نشر معارف قرآنی و آموزه های اهل البیت علیهم السلام, ویژه بانوان تاسیس شد و شرکت در کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت) رایگان می باشد.

آدرس: شهرک غرب (قدس), بلوار شهید دادمان, پلاک ۸۱
تلفن: ۸۸۰۷۷۶۹۳

برنامه کلاسها
کلیه کلاسها (بجز طرح بشارت, کلاس تخصصی طرح بشارت و صرف عربی) رایگان می باشد.

کلیه کلاسها ویژه بانوان می باشد.

صبح ها ۰۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

شنبه: طرح بشارت (زبان آموزی و آشنایی با مفاهیم قرآن کریم به روش ساده).

یکشنبه: آموزش روخوانی, روان خوانی و تجوید قرآن کریم.

سه شنبه: صرف مقدماتی ــ کلاس تخصصی طرح بشارت

چهارشنبه: نهج البلاغه -  تفسیر قرآن کریم

بایگانی موضوعی
صدا (25)
عکس (140)
قرآن (202)
مترجم سایت
دیدگاه مهمانان سایت

موانع مهم گریستن بامعرفت بر امام حسین(ع) و راه های درمان آندر ایام عزاداری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله (ع) عزادارانی هستند که تحت تأثیر فضای عاطفی آنچه بر سر سیدالشهدا و اهل بیت (ع) آمده اشک می ریزند و مویه می کنند. از طرف دیگر عزادارانی هم هستند که با آن که در زمره دوستداران حضرت اباعبدالله هستند و حتی می دانند ثواب بسیار زیادی برای گریه بر امام حسین (ع) بیان شده، اما به هنگام نوحه و ذکر مصیبت، اشکی از چشمان آن ها جاری نمی شود. پرسش این است که چگونه آدمی به این توفیق می تواند برسد؟
ببین چقدر غم حسین (ع) در سینه توست؟
گریه بر امام حسین(ع)، گریه سوگ و غمگساری است. اگردر پی عزاداری و گریه هستیم، باید غم حسین(ع) را در دل داشته باشیم و داغ حضرتش را در سینه جای دهیم.
"داغ‏دیدگی و غم" به فقدان ناشی از مرگ شخص گفته می‏شود كه نسبت به او، دلبستگی عاطفی وجود دارد. بنابراین باید دلبسته بود تا با از دست دادن، به غمش مبتلا گردید و از فقدان او، غمگین شد و گریه و سوگ به پا داشت. قلبی كه دلبسته امام حسین(ع) نیست، از نبودن امام متلاطم نمی‏شود و آرام و قرار او به هم نمی‏خورد. اگركسی می‏خواهد در سینه‌اش غم امام حسین(ع) خانه كند تا از شهادت او غمگین گردد، باید دلبسته حضرت باشد.

گریه بر امام حسین (ع) از دلبستگی و دلبستگی از معرفت می آید
دلبسته امام حسین(ع)، از غم فراق و اندوه شهادت او غمگین می‏گردد. آن‏گاه كه غم آمد و علت شد، گریه و عزاداری بی‏چون و چرا ظاهر می‏شود. عزیز و دلبند از دست دادن همان و ماتم‏زده گشتن و گریه سر دادن همان.
راه تحصیل دلبستگی "شناخت" است. آشنایی با یك پدیده، پی بردن به نقش آن در زندگی - به ویژه نقش عملی و تأثیر آن در تحصیل اهداف زندگی و آشنایی با جایگاه آن در زندگی - جملگی مسیرهای شناخت و در پی آن رسیدن به دلبستگی است. از نظر علمی، زندگی كردن با یك پدیده، افزون برآشنایی و راه‏های شناختی، موجب دلبستگی می‏شود.
اگر در پی گریه و سوگواری برای امام حسین(ع) هستیم، باید شناخت خود را از ایشان افزایش دهیم. شناخت اباعبداللّه(ع)، اهداف او، مكتب، مرام و عقیده ایشان، نقش او در حیات فردی، اجتماعی و دینی و جایگاه امام در زندگی و زیستن با این شناخت، جملگی موجب دلبستگی با سالار شهیدان می‏شود. البته مقصود آن است كه شناخت ما از حضرت حسین(ع) و اهداف، مرام و مكتب او، نباید محدود به یك شناخت ذهنی و تصور صرف گردد؛ بلكه باید بر اساس شناخت زندگی كرد تا دلبستگی حاصل شود؛ وگرنه از خیلی افراد آگاهی و شناخت داریم، ولی هرگز از فقدان آنها غمگین نمی‏شویم. پس افزون بر شناخت، باید بر اساس همان، با آن فرد زندگی كنیم و یا او در زندگی ما جایگاهی بیابد. گویا با شخص او مدت‏ها زیر یك سقف زندگی كرده‏ایم تا دلبستگی ایجاد گردد.
اشک چشم نشانه رقت قلب است
گریه ترجمان دل است. كسی كه عزادار است و مرگ عزیزی قلبش را می‏ سوازند، باید گریه كند. وقتی كه دلش یاد از او می‏ كند و زبانش سخن از او می ‏گوید چشمش نیز با او همدردی می‌كند. مگر چشم از زبان صادقانه ‏تر سخن نمی‏ گوید؟!
از من مپرس كاتش دل درچه غایت است از آب دیده پرس كه او ترجمان ماست‏. اشك چشم نشانه رقت قلب است. كسی كه از صحنه دلخراش منقلب نمی‏شود تا اشك تأثر بریزد و نیز از حقیقت و جلوه زیبائی لذت نمی‏برد تا اشك شوق جاری گرداند، از قلب سلیم و روح متعادل برخوردار نیست.
چه کنیم به رقت قلب و روح برسیم؟
اشك چشم و حال و هوای خوش، نیز دعا و عبادات، وجود یك علت بسیار مهم را می طلبد و آن رقت قلب است، یعنی دل انسان باید رقیق گردد و سنگدلی تبدیل به نازك دلی شود. حضرت علی (ع ) می فرماید: "ما جفت الدموع الا بقسوه القلوب / اشك ها خشكیده نشد مگر به خاطر سنگدلی".
پس ابتدا باید اسباب قساوت قلب را شناخت كه عبارتند از: گناه بزرگترین سبب قساوت قلب است. امام علی (ع) می‌فرماید: "ما قست القلوب الا لكثره الذنوب / دل ها جز با گناه سخت نمی شود".
دومین موضوع در این رابطه، آرزوها و خواهش‏های دنیوی و خواسته‏های نفسانی است. خدا به حضرت موسی (ع) می فرماید: "لا تطول فی الدنیا املك فیقسو قلبك و القاسی القلب منی بعید / آرزویت را در دنیا طولانی مكن تا قلبت با قساوت گردد. كسی كه قساوت قلب دارد، از من دور است".
موضوع دیگر پرخوری است. پیامبر فرمود: "نمیرانید دل‏ها را به زیاد خوردن و آشامیدن، زیرا مانند زراعتی كه بیش از حد آبش دهند، دل می‌میرد". مولی علی (ع ) می فرماید: "من كثر طعامه سقم بدنه و قسی قلبه/ هر كس طعامش زیاد شود بدنش بیمار و قلبش با قساوت می شود".
عامل دیگر پرگویی یا سخنی است كه چه بسا حرام نباشد و مباح بوده، اما زیادی آن مكروه و موجب قساوت قلب است.
مولفه مهم دیگر پرخوابی است. امام صادق (ع) فرمود: "خواب زیاد دین و دنیای شخص را از بین می‏ برد".
عامل تعیین کننده در دفع رقیق القلبی از انسان ثروتمندی زیاد است. امیرالمؤمنین(ع) فرمود: "مال زیاد و حب به آن، دین شخص را فاسد می‏كند".
كسی كه تلاش او صرفا جمع مال و حفظ و زیاد كردن آن شد دیگر در مقام تحصیل ایمان و عمل صالح و زیاد كردن توشه سفر آخرت نخواهد بود، نیز حقوق خدا را از ثروت خود ادا نمی‏كند، پس دین خود را خراب كرده است.
غفلت نیز عالم مهم دیگر است. امام باقر (ع) در این رابطه به جابر جعفی فرمود: "پرهیز كن از غفلت كه در غفلت قساوت قلب است".
گناه پشت گناه، نشستن با مردگان - آنها به تعبیر پیامبر گرامی(ص) هر بنده خوش گذران سركش و هر شخصی است كه برای حیات پس از مرگش كار نمی‏كند - گوش دادن به لهو و لعب و راحت‏طلبی نیز در این باره مؤثرند.
چگونه قساوت قلب را درمان کنیم؟
اما برای درمان قساوت، بر هر انسان عاقلی لازم است گاهی دل خود را وارسی كند؛ اگر در آن بیماری و انحراف از فطرت را دید باید فوراً در مقام معالجه آن برآید و اسباب قساوت را از خود دور كند. باید از گناه خودداری نماید و نسبت به دنیا زهد ورزد و از اسباب غفلت پرهیزكند. امام علی (ع ) می فرماید: "ان الزاهدین فی الدنیا تبكی قلوبهم و ان ضحكوا / زهد ورزان در دنیا قلب هایشان می گرید، گر چه به ظاهر بخندند". گریه قلب همان رقت قلب است و با زهد حاصل می شود. زهد یعنی دل را درگرو مال و آمال نگذاشتن.
منبع سایت mashreghnews

مطالب مرتبط
دیدگاه


فقط یک بار بر روی دکمه ارسال کلیک کنید و منتظر بمانید.
دیدگاههای ارسالی پس از بازبینی منتشر می شوند.
چنانچه پس از ارسال دیدگاه با خطای 403 مواجه شدید, علت آن سیستم امنیتی سایت می باشد. برای رفع این خطا از طریق ایمیل با ما در تماس باشید.


بازگشت به بالا بازگشت به بالا
سخنی از نهج البلاغه
با هر بار بازدید شما از این صفحه، قطعه ای از سخنان حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه پخش میگردد.
یا مهدی چشم براهت هستیم...
البیعت لله
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) سوره حمد و صلواتی هدیه بفرمایید.
پخش زنده
جاودانگان تاریخ
سلام بر شهیدان. سلام بر عزیزانی که باارزشترین سرمایه خود را که جانشان بود, در راه دفاع از ایران اسلامی تقدیم کردند. سلام بر راست قامتانی که جاودانه تاریخ شدند.

جاودانگان تاریخ
۱۵ مطلب آخر
آشپزی و تغذیه